شما اینجا هستید

بین الملل » آغاز دور جدید مذاکرات لیبی از امروز

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، دور جدید مذاکرات لیبی امروز(دوشنبه) در تونس برای توافق درباره نقشه راهی جهت تشکیل دولت متحد برگزار می‌شود.

 استفانی ویلیامز، نماینده موقت سازمان ملل در لیبی در کنفرانس مطبوعاتی در تونس گفت: هدف از مذاکرات گروه‌های سیاسی لیبی در تونس توافق با نقشه راهی است که شامل انتخاب شورای ریاستی جدید و دولت قدرتمندی است که نماینده طرف‌های مختلف باشد و بتواند انتخابات را برگزار کند.

ویلیامز گفت: مذاکرات سیاسی در تونس فرصتی برای لیبی جهت خروج از نزاع‌ها است. ۷۵ شخصیت لیبیایی برای مشارکت در نشست با نظارت سازمان ملل انتخاب شده است.

ویلیامز اعلام کرد که به نتایج نشست‌های کمیته نظامی مشترک که اخیرا در شهر غدامس در جنوب غرب لیبی برای بررسی مکانیزم‌های اجرای توافق ژنو جهت تحقق آتش‌بس برگزار شد، خوش‌بین است.

وی گفت: کمیته نظامی اجرای نتایج توافق را برعهده خواهد داشت.

نشست تونس بعد از چند دور از مذاکرات میان شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی و پارلمان طبرق و نشست‌های کمیته نظامی مشترک صورت می‌گیرد. این دیدارها به آتش‌بس میان دو طرف و توافق‌هایی درباره مکانیزم‌های تعیین پست‌های اصلی منجر شد. همچنین مذاکرات میان احمد معیتیق، معاون رئیس شورای ریاستی و نمایندگان خلیفه حفتر، فرمانده ارتش “ملی” لیبی به پایان محاصره میادین و بنادر نفتی منجر شد.

از سوی دیگر نیروهای وفاق ملی لیبی اعلام کردند، گروه جدیدی از مزدوران روسی شرکت واگنر پایگاه‌هایشان را در غرب سرت تقویت کردند. این نیروها در کنار نیروهای خلیفه حفتر می‌جنگند.

قرار است کمیته نظامی مشترک نشست آتی خود را در شهر سرت برگزار کند. دولت وفاق ملی لیبی بر لزوم عقب‌نشینی نیروهای حفتر و حامیانش از سرت و الجفره تأکید دارد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز