شما اینجا هستید

بین الملل » اردوغان: بیت المقدس متعلق به ماست

گروه بین الملل- ملیکا کلهر

از نظر رهبر ترکیه، ظاهرا آنچه برای ایاصوفیه، کلیسای استانبول که به مسجد تبدیل شده، خوب باشد برای کلیسای مقبره مقدس در اورشلیم نیز مناسب است.
رجب طیب اردوغان برای اورشلیمی‌ها اخباری دارد: «بیت المقدس متعلق به ما است. یکی از شهرهای ماست.» رئیس جمهور ترکیه در ابتدای جلسه قانونگذاری پارلمان ترکیه در آنکارا این موضوع را اعلام کرد.
منظور اردوغان این نبود که بیت المقدس شهری مسلمان است که به همه مسلمانان تعلق دارد. تا آنجا که به او مربوط می‌شود، بیت المقدس متعلق به ترکیه است.
اردوغان گفت بیت المقدس شهری است که «ما طی جنگ جهانی اول با اشک آن را رها کردیم و هنوز هم آثار باقیمانده از مقاومت عثمانیان را می‌توان در آن یافت. “شهر قدیم” که قلب بیت المقدس است، توسط سلیمان بزرگ همراه با دیوارها، بازارها و بسیاری از بناهای دیگر ساخته شده است. پدران ما صدها سال نسبت به آن احترام زیادی قائل بوده‌اند.»
این افشاگری نتیجه برخی الهامات ناگهانی نبوده. فعالان ترک حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان و سازمان‌های وابسته به آن با هماهنگی جنبش اسلامی و وقف اسلامی (اعتماد مذهبی، متولی محوطه شهر قدیم که از اردن کنترل می‌شود)، سالهاست که در حرم شریف فعالیت می‌کنند.
اما این بار در محتوای مربوط به ارتباط مذهبی بین ترکیه و بیت المقدس چیزهایی هست که گفته نمی‌شوند. برای اردوغان به عنوان کسی که از یک جبهه به جبهه دیگر می‌رود – از لیبی به سوریه و از قطر به آذربایجان – اورشلیم پرچم سرخی است که دوست دارد در مقابل صورت عربستان سعودی، اردن و امارات به اهتزاز درآورد.
این که اردن می‌ترسد عربستان سعودی آن را از موقعیتش به عنوان کشور مسئول برای مکان‌های مقدس محروم کند، کافی نیست. اکنون ترکیه خود را به عنوان یک رقیب قانونی برای مالکیت و کنترل آنها معرفی می‌کند. چشم انداز یک خلافت اسلامی تحت رهبری اردوغان در حال حاضر موضوع مورد علاقه او است و آنچه برای ایاصوفیه، کلیسای استانبول که به مسجد تبدیل شده، خوب باشد، برای کلیسای مقبره مقدس در اورشلیم نیز مناسب است.
یک سخنرانی در مورد بیت المقدس و درباره ارتباط تاریخی بین ترکیه و فلسطینین شاید می‌توانست در زمانه‌ای عادی به عنوان ابزاری برای منحرف کردن توجهات از اوضاع آشفته ترکیه مورد استفاده قرار گیرد.
اما امروزه بیت المقدس مسئله اصلی مورد توجه مردم ترکیه نیست. در حال حاضر برای مردم ترکیه آنچه مهم است، جنگ بین ارمنستان و آذربایجان بر سر آینده منطقه قره باغ است. یک محوطه غالبا ارمنی که در قلب آذربایجان قرار گرفته و اکنون محل درگیری‌های خشونت آمیز است و خبر از این می‌دهد که به ترکیه بهانه‌ای برای مداخله نظامی خواهد داد. همچنین بحران اقتصادی و سقوط شدید نرخ ارز لیر ترکیه که آنکارا قادر به متوقف کردن آن نیست. گسترش ویروس کرونا نیست مشکل دیگریست که تا به امروز جان بیش از ۸۳۰۰ نفر را در این کشور گرفته است.
وزیر بهداشت ترکیه، فخرالدین کوکا، اعلام کرد که وزارتخانه وی در مورد تعداد مبتلایان به این بیماری گزارش نمی‌دهد و فقط در مورد تعداد افراد تحت درمان گزارش خواهد داد و این خشم عمومی مردم ترکیه را برانگیخت. کوکا گفت: «همه موارد کووید-۱۹ افرادی بیمار نیستند» و بدین ترتیب این سوء ظن را برانگیخت که ترکیه اطلاعات دقیق و معتبری را منتشر نمی‌کند تا موفقیت خود در از بین بردن بیماری را نشان دهد.
آمار ارائه شده توسط مخالفان، اینظور که ادعا می‌کنند، به این واقعیت اشاره دارد که تعداد افراد آلوده تقریباً دو برابر آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت است. به عنوان مثال، در ۱۰ سپتامبر آنها  ۲۹،۳۷۷ نفر را به عنوان مبتلایان به ویروس شناسایی کردند در حالی که در همان روز وزارت بهداشت تعداد مبتلایان را فقط ۱،۵۱۲ نفر گزارش داد. اردوغان می‌تواند مخالفان را اخراج کند و انجمن پزشکی ترکیه، که به طور مداوم از سیاست‌های بهداشتی دولت انتقاد می‌کنند را می‌توانند منحل کنند. و این دقیقا همیان کاری است که هم اکنون شریک ائتلاف رئیس جمهور ، دولت باحچلی، رهبر حزب ناسیونالیست، در تلاش است تا انجام دهد.
علاوه بر خلاص شدن از شر انجمن پزشکی، باحچلی مجموعه ای از اصلاحات ضروری مانند بازگرداندن مجازات اعدام و اصلاح دادگاه عالی و دادگاه قانون اساسی را پیشنهاد کرده است. اردوغان پیش از این نیز عجله کرده و حمایت خود را از پیشنهادات باچلی، به ویژه درمورد دادگاه قانون اساسی، اعلام کرده است. نبرد علیه دادگاه ترکیه اتفاقاً بسیار شبیه به همان جنگی است که در اسرائیل بین دولت و دادگاه عالی در حال شکل گیریست، و دقیقا هم به همان دلایل.
در ماه سپتامبر دادگاه قانون اساسی ترکیه بند مربوط به قانون تظاهرات و جلسات عمومی را لغو کرد که تعیین می‌کند تظاهرات یا رژه در بزرگراه‌های بین شهری برگزار نمی‌شود.  وزیر کشور، سلیمان سویلو، در آن زمان به رئیس دادگاه قانون اساسی، زوتو ارسلان، حمله کرد و گفت: «اگر ادعا می‌کنید که ما یک کشور آزاد هستیم، پس دیگر نیازی به حمایت پلیس ندارید. ببینیم شما برای رفتن به محل کار دوچرخه سوار می‌شوید، این چیزی هست که می‌خواهید؟»
در پاسخ، یکی از قضات ارشد، انگین ایلدیریم، تصویری را منتشر کرد که در آن او در حال دوچرخه سواری است و به وزیر یادآوری می‌کند که قضات مستقل هستند و طبق قانون و قانون اساسی کار می‌کنند. مقامات قانونگذاری و اجرایی باید احکام دادگاه‌ها را بدون تأخیر اجرا کنند.
مدتی قبل دادگاه قانون اساسی حکم داد که بازداشت طولانی مدت (بیش از سه سال) رئیس سابق حزب طرفداری کرد HDP، صلاح الدین دمیرتاش، از یک دوره زمانی معقول فراتر رفته و حقوق وی نادیده گرفته شده است. دادگاه کیفری که پرونده را مورد بحث قرار داد هیچ توجهی به این حکم نکرد.
اگر اصلاحاتی که اردوغان می‌خواهد که هم اکنون هم در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسیده‌اند اجرا شوند، انتظار می‌رود که تمام قضات دادگاه عالی با قضات جدید جایگزین شوند که بسیاری از آنها توسط رئیس جمهور منصوب خواهند شد.
در همین حال دولت ترکیه برای تکمیل تسلط خود بر رقبا، اجرای قانون جدید شبکه‌های اجتماعی را آغاز کرد که طبق آن هر پلتفرم با بیش از یک میلیون کاربر (فیس بوک، توییتر، اینستاگرام) باید ظرف چند ساعت به هر خواسته‌ای مبنی بر حذف محتوا از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسخ دهد، و همچنین حافظه  خدمات دهندگان اینترنتی و تاریخچه گشت و گذار کاربران خود را ذخیره و حفظ کرده و در اختیار مقامات قرار دهند. تخلف از قانون به معنای جریمه‌های سنگین، تبلیغات محدود و کاهش پهنای باند مورد استفاده این رسانه‌ها خواهد بود.
ترکیه که در فهرست جهانی آزادی مطبوعاتی در رتبه ۱۵۴ (از ۱۸۰ کشور) قرار دارد، این مقررات جدید به عنوان نیازهایی برای حفاظت از امنیت، کرامت انسانی و حق حریم خصوصی کشور توجیه می‌کند. ظاهراً چاره دیگری به جز اعزام وزیر اسرائیل در امور سایبری و ملی، دیوید امسالم، به آنکارا برای یک دوره تجدید نظر فوری وجود ندارد.

پایگاه خبری هاآرتص

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز