شما اینجا هستید

بین الملل » احتمال وقوع خشونت سیاسی بلند مدت در آمریکا

گروه بین الملل – معصومه ستاریان

برخی تحلیلگران داخلی آمریکا ضمن ابراز نگرانی از احتمال بروز خشونت پس از اعلام نتایج انتخابات این کشور، بر این باورند که یک نتیجه غیرقطعی برای انتخابات می تواند به ماه ها بلاتکلیفی، تنش و درگیری در این کشور منجر شود.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در روزهای انتخاباتی این کشور اصرار دارد که تقلب طرف مقابل، تنها راهی است که می تواند سبب شکست وی در این انتخابات باشد. از نظر مردم  آمریکا نیز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری همانند هیچ یک از انتخابات پیشین در این کشور نبوده است. یکی از تفاوت های چشمگیر این انتخابات با انتخابات گذشته، این است که مردم آمریکا هرگز با هراس درگیری‌های مسلحانه پس از شکست رییس جمهور در دور دوم  روبرو نشده بودند. اما در روزهای اخیر، لحظه ای که از آن وحشت داشتند فرا رسیده و با شمارش آرای بحث برانگیز، ایالات متحده وارد یک فضای خطرناک شده است.
به نظر می‌رسد، هراس در مورد بروز ناآرامی از سوی جناح خاصی نیست، بلکه از جانب مردم عادی است که از طریق پیام های توطئه آمیز و حزبی، تحریک می‌شوند. به فاصله کوتاهی از برگزاری انتخابات آمریکا، ده ها هزار نفر طرفداران دونالد ترامپ در گروه های فیس بوکی مرتبط با کمپین هشتگ Stop the Steal (دزدی را متوقف کنید) با هم متحد شده و ظاهرا حرکت یکی از گروه‌های اعتراضی پس از انتخابات از هم اکنون شکل گرفته است. از طرفی معترضین به سیاست‌های نژادپرستانه در آمریکا که در تابستان به خیابانها آمده بودند نیز دوباره فعال شده‌اند.
«ملیسا رایان»، مدیر اجرایی Card Strategies که یک شرکت مشاوره ای در ردیابی اطلاعات است، گفت: «صدای جدید اعتراضات تکرار همان اتفاقات گذشته است. شاید به نظر برسد که افرادی به دلیل عصبانیت از نتیجه انتخابات و به صورت خودجوش برای اعتراض به خیابانها می‌روند، اما این‌طور نیست و اعتراضات جدید در واقع همان مردم معترضی هستند که پیش از این به دلایل دیگری به خیابانها آمده بودند.»
اکثر رسانه های راست گرای آمریکا در حال پیش‌بینی آشوب‌های بی‌سابقه خیابانی هستند و تلاش ترامپ برای تضعیف رقیب انتخاباتی خود را منعکس می‌کنند. تا جایی که این گزارش بی‌وقفه باعث شده تا محل ثبت آرا در برخی مناطق، اقدامات امنیتی شدیدتری برای کارمندان خود اعلام کند.
دونالد ترامپ از زمان شروع شمارش آرا، بارها گفته، روند پیش پا افتاده شمارش آرا پستی، یک روش تقلب از طرف جبهه رقیب وی بایدن است. حتی اغلب طرفداران ترامپ هم ادعا می کنند که برای پر کردن برگه رای، به آنها جوهر متفاوتی داده‌اند که ممکن است آرای آنها را در شمارش بی‌اعتبار کند.
«برایان لوین» مدیر مرکز مطالعات افراط گرایی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نیز معتقد است که انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آمریکا، مانند گذشته نیست. وی بر این باور است که این بار یک انتخابات مناقشه برانگیز در یک کشور چند قطبی که در دام ویروس کرونا و رکود اقتصادی گرفتار شده در حال برگزاری است و چنین وقایعی باعث آشوب خواهد شد. وی با ابراز نگرانی از این‌که بی اعتمادیِ طولانی می‌تواند موجی از ناآرامی به همراه داشته باشد، گفت که شرایط جدید کاملاً متفاوت است زیرا، احتمال ادامه دار بودن آشوب تا مدتها نیز وجود دارد.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در گزارشی که درباره خطر تروریسم داخلی آمریکا در ماه گذشته منتشر کرد، هشدار داد: «پیروزی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند تهدیدی برای شروع حملات ویژه ای توسط سفیدپوستان برتری طلب و شبه نظامیان در این کشور باشد.»
تحلیل گران سیاسی پیش بینی می کنند که در هفته های آینده برخی حوادث و آشوب‌ها در آمریکا رخ خواهد داد که همه آنها توسط نئونازی و معترضان به انتخابات و طرفداران دونالد ترامپ برنامه ریزی نشده، بلکه موجی از نارضایتی آمریکایی در این کشور به غرش درخواهد آمد.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز