شما اینجا هستید

اقتصادی » افزایش قیمت‌ها ثابت نمی ماند

گروه اقتصادی- فاطمه فلاح‌زاده 

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید: «در بازه زمانی تولیدات گوجه‌فرنگی مناطق گرم‌سیر، قیمت‌ها دچار نوسان می‌گردد بنابراین می‌توان عنوان کرد که افزایش قیمت‌ها گذرا و ادامه‌دار نخواهد بود.»
طی روز‌های گذشته افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در بازار‌های داخلی موجب نگرانی عموم مردم و کاهش عرضه شد. البته این نوسان در مدت مشابه سال گذشته نیز ایجاد و پس از مقطعی کوتاه، به کاهش قیمت رسید.
دراین باره «علی‌رضا محمدی نیک‌پور» مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به ایسنا عنوان کرد که علت اصلی افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در بازار در این بازه زمانی، پایان فصل برداشت محصول در زمین‌های کشاورزی است.
او اظهارکرد: «درحال حاضر برداشت گوجه‌فرنگی در مزارع استان به پایان رسیده است. محصولاتی که وارد بازار می‌شود اکثراً تولیدات گلخانه‌ای و محصولات تولیدی جنوب و مناطق گرمسیر کشور است. با توجه به این‌که حجم گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای کم بوده و برداشت محصولات جنوب کشور به حداکثر مقدار خود نرسیده، قیمت گوجه‌فرنگی افزایش پیدا کرده است.»
در بررسی بیشتر این موضوع، «وطن روز» به گفت‌وگو با اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی پرداخت. وی درتشریح دلایل افزایش قیمت گوجه‌فرنگی به خبرنگار اقتصادی «وطن‌روز» گفت: «هرسال با جابه‌جایی فصل، نوسانی در نقاط سردسیر و گرمسیر کشور رخ می‌‌دهد. این نوسان موجب خلاء قیمت‌گذاری می‌شود که البته مقطعی و زودگذر است.»
وی افزود: «در گذشته کشاورزی به اندازه آنچه که امروز با آن مواجه هستیم به روز نبود، به همین خاطر صاحب منصبان، گوجه‌ها را در انبار و گرم‌خانه نگه‌داری می‌کردند و در پاییز به فروش می‌رساندند.»
کارگر تصریح کرد: «با پیشرفت تکنولوژی، کشاورزی رو به جلو حرکت و به روزرسانی شد. درحال حاضر هنگامی که گوجه‌فرنگی در مناطق سرد‌سیر کشور تمام می‌شود، گوجه‌فرنگی در مناطق گرم‌سیر به بار می‌نشیند.»
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی همچنین خاطرنشان کرد: «در بازه زمانی تولیدات گوجه‌فرنگی مناطق گرم‌سیر، قیمت‌ها دچار نوسان می‌گردد بنابراین می‌توان عنوان کرد که افزایش قیمت‌ها گذرا است و ادامه‌دار نخواهد بود.»

*قیمت گوجه فرنگی کاهش می‌یابد
کارگر همچنین اظهارکرد: «گوجه‌فرنگی مناطق گرم‌سیر در بسیاری از وقت‌ها بسیار خوشرنگ‌تر از مناطق سردسیراست‌‌. بنابراین به یقین می‌توان عنوان کرد که ماه‌های باقی مانده سال جاری، گوجه فرنگی موجود و قیمت افزایشی آن، دچار کاهش می‌شود.»
کارگر می‌گوید: «تمام سنوات گذشته مبرهن می‌کند که گوجه‌فرنگی‌های جنوب کشور با کیفیت و فراوان‌تر است‌‌‌. قیمت‌ آن نیز متعادل تر از گوجه‌ فرنگی‌های مناطق سردسیر است.»
وی درپایان این گفت‌وگو درباره نرخ سود عنوان کرد: «پس از میدان مرکزی، فروش با فاکتور انجام می‌گیرد. فروشندگان در مراکز خرده فروشی مجاز هستند تا ۳۵ درصد سود به نرخ فاکتوری که دارند اضافه و محصول را عرضه کنند بنابراین باید حتماً فاکتور داشته باشند و بدون فاکتور نمی‌توانند اعمال قیمت کنند.»

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز