شما اینجا هستید

تحلیل خبری » اهمیت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری

گروه سیاسی – «وطن روز»

یک فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که مردم سرمایه اجتماعی نظام هستند و اعتمادشان بسیار حائز اهمیت است. اگر مردم اعتماد کنند که با مشارکت‌شان دولتی  کارآمد روی کار آمده در راستای حل مشکلات آن‌ها اقدام می‌کند، حتما نگاهشان به انتخابات تغییر پیدا خواهد کرد.
حسین کنعانی مقدم، دبیر سیاسی جبهه ایستادگی در گفت‌و‌گو با «وطن روز» با اشاره به گفته‌ها و ظهارات مطرح شده درباره اصلاحیه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر روی قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران اظهار کرد: «در مرحله اول همه باید بدانیم که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دو مشکل پیش رو داریم. نخست تعدد نامزدها و دیگری مشارکت مردم در انتخابات است.»
او ادامه داد: «بدین ترتیب نمایندگان باید در اصلاح قانون انتخابات، افزایش مشارکت حداکثری مردم را دنبال کنند. باید تدابیری اتخاذ کرد تا مردم پای صندوق رای بیایند اما متاسفانه این قانون بیشتر به دنبال محدود کردن فضای انتخاباتی برای کسانی است که می‌خواهند در انتخابات به عنوان کاندیدا حضور پیدا کنند.»
این فعال سیاسی اصولگرا بار دیگر با تاکید بر لزوم توجه به رای و نظر مردم، خاطرنشان کرد: «تمام دغدغه ما باید بدست آوردن اعتماد و مشارکت مردم در انتخابات باشد.»

*دولتی‌ها به وعده‌هایشان عمل نکردند
کنعانی مقدم در ادامه با رد برخی اظهارات مطرح شده مبنی بر انتخاب فردی به عنوان رئیس قوه مجریه ایران آن هم با مشارکت حداقلی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «کسانی که به دنبال این مساله هستند، باید بدانند که رییس جمهوری با رأی اقلیت نمی‌تواند پشتوانه مردمی برای حل مشکلات کشور داشته باشد.»
او در بخش دیگری از گفته‌هایش در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باتوجه به شرایط امروز جامعه ایران اظهار کرد: «مردم اعتمادشان را به دولت از دست داده‌اند. آقایان به هیچ یک از وعده‌هایشان عمل نکردند. مشکلات اقتصادی مردم را ناامید کرده است. مردم احساس می‌کنند هرچقدر هم در انتخابات مشارکت کنند باز هم  دولت‌هایی سرکار می‌آیند که نه تنها مشکلی از آنان را حل نخواهد کرد بلکه خودشان مشکل‌ساز خواهند شد.»

*باید به سمت نظام پارلمانی حرکت کنیم
او همچنین در رابطه با راهکارهای موجود برای جلب مشارکت مردم در انتخابات آینده بیان کرد: «در انتخابات آینده  باید به این فکر کرد  که مردم می‌خواهند به یک تیم رأی دهند و این تیم، هیأت یک دولت را شامل می‌شود و باید در معرض افکار عمومی و  آرای مردم قرار گیرد.»
کنعانی مقدم همچنین خاطرنشان کرد: «معتقدم که باید به سمت نظام پارلمانی حرکت کنیم و از نظام ریاستی فاصله بگیریم. باید نخست وزیر در کشور مسئولیت‌های اجرایی را برعهده داشته باشد و پاسخگوی مجلس باشد و مجلس در صورت ناکارآمدی  دولت، باید آن را کنار بگذارد.»

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز