شما اینجا هستید

اخبار استانی » حیات هنر در دوره کرونا با تنفس مصنوعی

سمیرا شیخ مظفری- گروه فرهنگی

محدثه پورجعفرى از هنرمندان توانمند کرمانی است که فعالیت خود را در عرصه هنر های تجسمی در بخش تصویر گری و نقاشی به حد بالایی رسانده است و توانسته با تمام محدودیتی هایی که بر سر راه داشته از تمام ظرفیت های اجرایی استان کرمان بهره ببرد و به پیشبرد فعالیت های هنر های تجمسی به خصوص در حوزه نقاشی و تصویر گری در این استان خدمت به سزایی داشته باشد.
پور جعفری متولد بهمن ماه ١٣۶٠ در کرمان است. وی که داراى مدرک کارشناسى نقاشى از دانشگاه کرمان و کارشناسى ارشد تصویرسازى دانشگاه تهران است، هم اکنون به عنوان مدیر مسئول گالری و آموزشگاه هنر های تجمسی «سروستان» در کرمان مشغول فعالیت می باشد.
این هنرمند برجسته در گفت وگو با خبرنگار «وطن روز» در ارتباط با خود گفت: من متأهل هستم و یک فرزند ﺩﺍﺭﻡ. همسرم مهندس عمران و داراى شغل آزاد است و همچنین در زمینه آواز سنتى نیز دستى بر آتش دارند، اما متاسفانه پس از بدخیمى اوضاع اقتصادى کشور، ایشان هم دل و دماغ آواز خواندن دیگر ندارند و به نوعی با این هنر خداحافظی کرده است.
پور جعفری در ادامه گفت: از سال ۱۳۷۹ که وارد دانشگاه هنر شدم، به صورت مستمر و جدى با هنر و هنرمندان در ارتباط بوده ام و کارهاى متفاوتى در حوزه هنر به انجام رسانده ام، از آموزش به کودکان در مهدکودک ها گرفته که در دوره دانشجویى انجام مى دادم و بسیار شیرین و دلپذیر بود تا آموزش در دانشگاه هاى هنر کرمان و یزد که تجارب جالب و ارزنده اى برای من به شخصه در پى داشت.
پورجعفری در پاسخ به پرسش خبرنگار «وطن روز» در خصوص مجموع فعالیت های خود اظهار کرد: من در عرصه هنر های تجسمی تجارب بسیاری کسب کرده ام؛ از برگزارى ۵ نمایشگاه انفرادى تا شرکت در بیش از ٢٠ نمایشگاه گروهى در سطح استانى، کشورى و خارج از ایران. همچنین داراى رتبه اول نقاشى در جشنواره زنان هنرمند جنوب شرق کشور هستم و همکارى با ارگان هاى مختلف دولتى أعم از شهردارى، استاندارى و ارگان هاى خصوصى در زمینه برگزارى جشنواره ها و همایش و نشست هاى تخصصى و داورى چندین جشنواره استانى در زمینه تصویرسازى و گرافیک و نقاشى را در کارنامه دارم  و أخیراً هم داوری جشنواره ملى جوانان در بخش تصویرسازى را بر عهده داشته ام که از جمله فعالیت هاى بنده طی این سال ها بوده است.

پورجعفری در ادامه افزود: به مدت ٣ سال مستمر هم مشغول تاسیس گالرى هنرهاى تجسمى، با نام «سروستان» بودم و در آموزشگاه «هنر سروستان» هم از سال ٨۵ به آموزش هنر، نمایش آثارهنرى، مشاوره و فروش آثار هنرى مشغول بوده ام. ولى اکنون از اردیبهشت ۱۳۹۹ و با چشمگیر شدن روند بیماری کرونا به شغل فروشگاه لباس کودک  مشغول شده ام.
پورجعفری در پاسخ به تغییر یک باره شغل خود به شغل آزاد و فاصله گیری از دنیای هنر به «خبرنگار وطن روز» گفت: عدم احساس امنیت شغلى بعد از ١٢ سال تدریس در دانشگاه هاى مختلف و حق التدریس ماندن تا این زمان و مشاهده تخلفات متعدد توسط دانشگاه هاى مختلف در جذب هیات علمى مرا نسبت به سیستم آموزش عالى دلسرد و نا امید کرد. کما اینکه همکاران متعدد و زیادى را مى دیدم که با همان شوق ١٢ سال قبل من در این کوره راه قدم مى گذارند به امید اینکه روزى به صورت رسمى استخدام گردند. پذیرش بى رویه دانشجو و بدون محاسبه سواد علمى و فنى لازم سبب مى شود تا بازدهى آموزشى به حد صفر یا زیر صفر تنزل یابد و قشرى بى هنر و پر مدعا و بدون سواد تحویل اجتماع شوند که تنها یک مدرک بى اعتبار براى  جذب به بازار کار در دست داشتند و من به شخصه دیگر نمى توانستم یکى از چرخ دنده هاى این سیستم معیوب باشم، پس از آن فاصله گرفتم و فعالیت های آزاد اقتصادی را آغاز کردم، اما عشق و علاقه اصلی من و امثال من همان هنر است که سال ها عمر و جوانی مان را فدای آن کرده ایم.
پور جعفری در پایان و در پاسخ به فعالیت های هنری خود در این روز های کرونایی گفت: هنر در روزهای کرونا سوژه جالبی برای تمامی هنرمندان است و فرصتی است تا بتوانند به بیان احساسات خود نسبت به جامعه عمل کنند که من نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به فعالیت های خود کم و بیش ادامه دادم. به نظر من خلق آثار هنرى مستلزم توجه و مشاهده است؛ که این امری ست طبیعی، حال از هنرهاى تجسمى گرفته تا هنرهاى نمایشى وتئاتر همگی نیازمند جمع و حضور مردم اند تا رد یا قبول افتد و بالنده گردد. البته هنرمندان همچنان به قلم زدن خود پرداخته اند هر چند بازارى براى مشاهده نیست و لطمات مادى زیادى بر این قشر وارد آمده است اما بلاخره فرصت کرونا باعث شد تا نمایشگاه ها بصورت مجازی برگزار شود اما مهم ترین لازمه حیات هنرمند حمایت و دیده شدن است که متاسفانه در این روزگار کمتر به آن توجه می شود و امیدوارم که بیشتر مورد توجه و حمایت بخش های دولتی قرار بگیرد و هنرمندان را تا حد امکان حمایت های مادی و معنوی کنند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز