شما اینجا هستید

اخبار استانی » روایت جواد صفایی از موسیقی و نیاز بشر برای رهایی

*موسیقیدان جوان و عضو کمیسیون فرهنگ و هنر جوانان

باید در نظر داشت که جامعه متناسب با توسعه در جوانب مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به طور بالقوه نیازهای جدیدی را هم در عرصه فرهنگی ایجاد می کند که هر یک از این نیازها بازتاب دهنده زوایای جدیدی است. بنابر جدیدترین آمار و حتی با اندکی توجه به نوع موسیقی مورد استفاده جوانان متوجه خواهیم شد که فراوانی این موسیقی ها بیشتر در سه دسته پاپ، غربی(خارجی) و رپ قرار دارد که غالباً ریتمی بسیار تند و شاد دارد.
اگر جوانان میزان زیادی از انواع مختلف موسیقی را مصرف می کنند بدین دلیل است که آنها قصد دارند تا از این طریق نیازهای خود را ارضا کنند. نیازهایی که غالباً با توجه به شرایط اجتماعی-سیاسی متغیر بوده و در هر دوره ارزش های جدیدی را با توجه به آن ایجاد می کند. این ارزش ها به گفته جامعه شناس معاصر “رونالد اینگلهارت” به میزان زیادی نوع رفتارهای اجتماعی را شکل داده و به نوعی در ایجاد یک فرهنگ موثرند. بدین ترتیب باید دقت داشت که هر نوع برخورد با واقعیت های اجتماعی جدید اثرگذاری بسیار مهمی در پی دارد که با کوچکترین سهل انگاری می تواند مخاطرات پر هزینه ای را در پی داشته باشد.

 


بنابراین باید دانست بی توجهی به نیازهای روحی و روانی می تواند پیامدهای جدی و هزینه های مادی و معنوی بسیاری را برای یک جامعه به بار آورد. به همین منظور باید با اختصاص بودجه لازم و اجرای برنامه های مدون در این حوزه به دنبال حل مسائل و نیازهای افراد بود و جامعه را با الزامات و ضرورتهای آن آشنا ساخت. باید ضرورت توجه به سلامت روان و توجه به نیازهای عاطفی و فراز از تنش را به افراد آموزش داد و به مسوولان امر موسیقی این مطلب را گوشزد کرد که بسیاری از نیازهای اجتماعی و فرهنگی به جای سرکوب یا پاک کردن صورت مساله می بایستی تا بازخوانی شده و برای ارضای آنها اقدامات سنجیده ای را انجام داد. باید در نظر داشت که نیازهای مرتبط با موسیقی را در کل، موسیقی ها خلق نکرده اند. بیشتر این نیاز ها قبل از ظهور موسیقی وجود داشتند و درست تر آن است که آنها را در دامنه فراختر نیازهای انسانی دید.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز