شما اینجا هستید

بین الملل » نخست وزیر تایلند همزمان با فشار معترضان، خواستار مداخله مجلس شد

گروه بین الملل- ندا ذوقی

به گزارش کانال خبری آسیا، «پرایوت چان او چا» نخست وزیر تایلند امروز دوشنبه ۱۹ اکتبر برابر با ۲۸ مهر ماه، خواستار نشست فوری مجلس این کشور ،که به صورت موقت تعطیل اعلام شده بود برای یافتن راه حلی در کاهش تنش های اخیر در این کشور شد.
با وجود دستور اکید پلیس تایلند مبنی بر اعلام وضعیت اضطراری در روز پنج شنبه هفته گذشته و ممنوعیت اجتماعات بیش از ۴ نفر، ده ها هزار معترض تایلندی که اکثر آنها را جوانان و دانشجویان تشکیل می دهند، به خیابانها آمدند.
بر اساس گزارش پلیس تایلند حدود ۲۰ هزار نفر در روز گذشته در سراسر تایلند دست به اعتراض زدند. این در حالی است که رسانه های محلی و فعالان فضای مجازی جمعیت بیشتری را تخمین زدند.
نخست وزیر تایلند امروز به معترضین هشدار داد که قانون را زیر پا نگذارند و از مجلس این کشور خواست تا جلسه فوق العاده ای در جهت حل مسایل اخیر، برگزار کند.
معترضین تایلند خواستار استعفاء پرایوت چان او چا که  سال ۲۰۱۴ با کودتایی به قدرت رسید و در انتخابات سال گذشته به عنوان نخست وزیر انتخاب شد هستند. اما بحث برانگیزترین خواستار معترضان، اصلاح قوانین سلطنتی در راستای کاهش قدرت و ثروت در اختیار خانواده سلطنتی است.

معترضان همچنین خواستار لغو قانون «افترا» که از سلطنت در برابر انتقادات و شفافیت مالی محافظت می کند، هستند.
اعتراضات تایلند از سال گذشته میلادی، پس از انتخابات نخست وزیری آغاز شد. در این انتخابات حزب «به سوی آینده» (FFP) که در میان جوانان تایلندی از طرفداران زیادی برخوردار بود، توانست سومین سهم را از در این انتخابات داشته باشد. اما در ماه فوریه (بهمن  ماه) دادگاهی در تایلند اعلام کرد، وامی که این حزب دریافت کرده بوده به منزله کمک مالی و غیرقانونی است و به همین دلیل این حزب منحل اعلام شد. پس از آن هزاران جوان تایلندی در اعتراض به این تصمیم به خیابان‌ها آمدند.
اعتراضات در ابتدا به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ رو کاهش نهاد اما از ماه ژوئیه (تیرماه) شدت بیشتری گرفته است و در روز پنج شنبه پس از اعمال قانون منع تجمعات توسط پلیس به دلیل محاصره اتومبیل ملکه و نشان دادن سه انگشت معترضان که به نماد اعتراض در تایلند تبدیل شده، اوج بیشتری گرفت. در این روز دو تن از معترضان به اتهام خشونت علیه ملکه دستگیر شدند که در صورت محکومیت به حبس ابد محکوم می شوند. پس از آن، در روز جمعه پلیس از آب پاش و گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.
نخست وزیر امروز همچنین هشدار داد که دولت باید از سلطنت محافظت کند. وی به خبرنگاران گفت که این وظیفه همه شهروندان تایلند است. پلیس تایلند همچنین به رسانه های محلی هشدار داده است که گزارشات آنها از اعتراضات خیابانی از نظر محتوای غیرقانونی مورد بررسی قرار می گیرد.
تا ظهر امروز به وقت محلی هشتک حمایت از رسانه آزاد (#SaveFreePress) محبوبترین در میان کاربران توئیتری تایلند بود.
به نظر می رسد معترضان تایلندی از معترضان هنگ کنگی الگو گرفته اند. آنها پس از استفاده پلیس از ماشین آب پاش و گاز اشک آور همانند دانشجویان معترض هنگ کنگی با کلاه و عینک به خیابانها آمدند.

                                                                                                                                                                                                                            کانال خبری آسیا

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز