شما اینجا هستید

تحلیل خبری » واعظ آشتیانی:‌ سرانجام مدیریت سیاسی فوتبال همین است!

گروه ورزشی- السا استرون

در سکوت مربیان، بازیکنان و اهالی فوتبال، مدیران سیاسی و اقتصادی، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در وسط گود ورزش به جان هم افتاده‌اند و میلیون‌ها هوادار نگران این دو تیم، تماشاگر این دعواها بر سر صندلی مدیریتی هستند که به آنها تعارف شده است. اتفاقی که فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد.
شاید اگر یک نظرسنجی در میان هواداران تیم‌های بزرگ دنیا همچون  بایرن مونیخ انجام شود، کمتر هواداری می‌داند که مدیران این تیم بزرگ اروپایی چه افرادی هستند. در تیم بزرگ رئال مادرید نیز کمتر هوادرای می‌داند که «فلورنتینو پرز» (رئیس باشگاه) تصمیماتش تحت الشعاع تصمیمات گروه «سوسیوس» است که از اعضای این باشگاه تشکیل شده و آنها مهمترین تصمیمات فصل را اتخاذ می‌کنند. یا تیم بزرگ بارسلونا که اگر تعداد مصاحبه‌های «جوزپ ماریا بارتومئو» (رئیس باشگاه) را از سال ۲۰۱۴ تا کنون شمارش کنیم به اندازه صحبت‌های یک هفته اخیر اعضای هیات مدیره استقلال یا پرسپولیس نمی‌رسد. برای اینکه به عمق فاجعه بیشتر پی ببرید چند نمونه از مصاحبه‌ها و دعواهای مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را فقط در دو روز اخیر مرور می‌کنیم.

*دعوای زرگری در استقلال
در دو روز گذشته اختلاف میان «خلیل زاده» (رئیس هیات مدیره باشگاه استقلال) و «احمد سعادتمند» (مدیرعامل اسبق این باشگاه) به اوج خود رسید. در ابتدا خلیل زاده در مصاحبه‌ای عنوان کرد که مدیریت سعادتمند ناکارآمد بوده است.  احمد سعادتمند نیز با انتشار بیانیه‌ای، رئیس هیات مدیره باشگاها را متهم به دروغگویی کرد و گفت: «اگر دوستان شما می‌گذاشتند از همان پفک آبی میلیاردها درآمد کسب می‌کردیم، پول فروش صیادمنش و مجید حسینی را چه کردید؟ یادتان هست که گفتید قایدی را فوری بفروش؟ شرکت آریا برتر منصوب به خلیل‌زاده است و هیچ نفعی برای استقلال نداشت اما وقتی معترض شدم، من را تا مرز بازداشت بردند. وقتی در امور اقتصادی باشگاه دخالت کردم، شما (خلیل‌زاده) من را به مرگ تهدید کردید!» سپس خلیل‌زاده در واکنش به صحبت‌های مدیرعامل پیشین این باشگاه گفت: «از سعادتمند شکایت می‌کنم.» وی که بیش از هر فرد دیگری مورد انتقاد هواداران است، سعادتمند را «پرسپولیسی» خطاب کرد و ادامه داد: «برخی‌ها با پرسپولیسی بودن‌شان سعی در تخریب استقلال داشتند و در جلسات از پرسپولیس به عنوان تیم محبوب‌شان یاد می‌کردند. از ابتدا مخالف حضور چنین افرادی بودم!».

*وضعیت بحرانی در پرسپولیس
وضعیت در باشگاه پرطرفدار پرسپولیس نیز بهتر از استقلال نیست و باید صحبت‌های دو روز اخیر مدیرعامل این تیم را مرور کنیم تا پی به عمق فاجعه مدیریتی در این باشگاه ببریم. بعد از انتشار فایل صوتی «رسول پناه» مدیرعامل باشگاه و گفتن رازهای سر به مهر داخل تیم، اولین ترکش آن به «علی رغبتی» عضو هیات مدیره پرسپولیس برخورد کرد و او از این سمت استعفا داد. رغبتی در این‌ باره می‌گوید: «پیش از لیگ قهرمانان تصمیمم را گرفته بودم و دیگر به این باشگاه برنمی‌گردم». مهدی رسول‌پناه، سرپرست باشگاه پرسپولیس نیز که در چند روز گذشته انتشار فایل صوتی از او حسابی خبرساز شده است، به تازگی فایل ویدئویی از صحبت‌هایش منتشر شده که به‌صورت پنهانی از او گرفته شده است. در این ویدئو رسول پناه اظهاراتی عجیب‌تر از گذشته به زبان می‌آورد و از الفاظی نه چندان شایسته خطاب به مدیرعامل سابق استقلال و همچنین سرمربی تیمش، استفاده می‌کند. همچنین سرپرست باشگاه پرسپولیس ادعا می‌کند که «دیاباته» مهاجم استقلال به او التماس کرده که من را به  پرسپولیس ببر، چون اینجا اسیر شده‌ام!. این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که همه به صداقت و عشق دیاباته به تیم استقلال خبر دارند. در این بین هوادران هر دو تیم معتقدند که رسول پناه با این حرف‌ها می‌خواهد پیوستن شجاع خلیل زاده به الریان و استقلالی شدن محمد نادری را توجیح کند. پس از اظهار نظرهای او کریم باقری، مربی پرسپولیس در اینستاگرامش خواهان استعفای مدیرعامل تیم شد و رسول پناه در پاسخ کریم باقری در یک استوری نوشت: «نگذار دهانم باز شود و همه بفهمند که چه آدم دورویی هستی!» پس از این اتفاق بود که رسول پناه با انتشار بیانیه‌ای از سمت سرپرستی این باشگاه استعفا داد.

*ادبیات باور نکردنی مدیران
اگر طرفدار یکی از تیم‌های اروپایی به ایران بیاید و شاهد این مصاحبه‌ها و ادعاها باشد، قطعا باور نمی‌کند که این گفته‌ها از سوی مدیران دو باشگاه فرهنگی- ورزشی بر زبان جاری می‌شود که میلیون‌ها هوادار دارند. البته پیشینه این حرف‌ها و دعواها، قدمتی بیش از دو دهه دارد و همواره مدیران سیاسی، اقتصادی، نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر، صراف و قالیچه فروش، فرمانده سابق پلیس راهور و… برای هدایت سکان مدیریتی این دو تیم انتخاب شده‌اند و هر کدام از آنها بیشترین عملکردشان حضور در رسانه‌ها، مصاحبه و محکوم کردن مدیران سابق بوده است. مدیرانی که مستقیم با نظر وزیر ورزش برای این دوباشگاه انتخاب می‌شوند و هیچگونه موفقیتی برای تیم‌هایشان نداشتند.

*سرانجام انتخاب رفقا در فوتبال
امیررضا واعظ آشتیانی، که دو فصل ۱۳۸۷ تا خرداد ۱۳۸۹ مدیرعامل استقلال تهران بود، در رابطه با مصاحبه‌ها و حضور فعال مدیرعاملین و اعضای هیات مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فضای مجازی و رسانه‌ها، به «وطن روز» گفت: باید از فردی که این مدیران را برای هدایت این دو باشگاه انتخاب می‌کنند پرسید، چرا این وضعیت بر مدیریت دو باشگاه حاکم است. وضعیت فعلی نشان می‌دهد که انتخاب اعضای هیات مدیره باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بسیار غیر کارشناسی و غیر اصولی است و در عین حال نظارتی بر عملکرد این افراد نمی‌شود. هر انتخاب نادرست برای این دو باشگاه نشات گرفته از یک بازی سیاسی، جناحی، قومیتی و رفاقتی است. وقتی شایسته سالاری در قاب مدیریت ورزش کشور وجود نداشته باشد، باید شاهد این اتفاقات نیز باشیم. لااقل اگر وزارت ورزش می‌خواهد مدیرانی را به‌صورت باندی و رفاقتی انتخاب کند، از افراد شایسته‌تر بهره بگیرد، اما متاسفانه مدیریت را به کسانی واگذار می‌کند که تاکنون مسئولیت پنج نفر را برعهده نداشته‌اند و به یکباره مسئولیت کادر ورزشی و میلیون‌ها هوادار به آنها سپرده می‌شود و طبیعی است که بخواهند از این فرصت استفاده کرده و با جنجال سازی به شهرت برسند.

وی براین باور است که انتخاب مدیران در دیگر رشته‌های ورزشی و حتی در سطح کلان مدیریت کشور نیز به همین شکل است و در ادامه می‌افزاید: انتخاب اگر درست باشد، می‌تواند با خود ثبات، آرامش و حتی موفقیت به‌همراه بیاورد. مدیر باید کارش را بلد باشد و آرامش و ثبات تیم را حفظ کند، ولی وقتی انتخاب درست نباشد و مدیر از شاخصه‌های لازم برخوردار نباشد و متر و معیاری برای انتخاب آنها تعیین نشده باشد، هر از چندگاهی به یک نفر صندلی مدیریت باشگاه‌های بزرگ ما تعارف می‌شود و ثمره‌اش همین وضعیتی است که امروز شاهد آن هستیم. متاسفانه وزیر ورزش افرادی را برای مدیریت این دو باشگاه انتخاب می‌‌کند که از کمترین شاخص‌های مدیریتی برخوردارند و این از باند بازی، کار سیاسی و قبیله‌گرایی نشات می‌گیرد و دایره شایسته سالاری را در ورزش محدود می‌کند. امروز دو باشگاه بزرگی که به آرامش نیاز دارند وسیله‌ای برای دعواهای سیاسی و مدیریتی شده‌اند. تجربه ثابت کرده که هر زمان استقلال و پرسپولیس آرامش داشته‌اند، آرامش بر کل فوتبال ایران حاکم بوده، اما وقتی این دو باشگاه آرامش ندارند، همه باشگاه‌ها و فوتبال ما تحت تاثیر مشکلات این دو تیم قرار می‌گیرند.
این مدیر ورزشی اشاره‌ای با حضورش در باشگاه استقلال، اظهار می‌کند: بنده دو فصل مدیر عامل استقلال بودم، شما یک مصاحبه از آن زمان بیاورید که توسط هیات مدیره این باشگاه انجام شده باشد. چون هیات مدیره می‌دانست که جایگاهش کجاست و جای حرف و انتقاد در جلسه هیات مدیره است، نه رسانه‌ها. البته آن زمان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به این گستردگی نبود و دقیقا قانون تجارت رعایت می‌شد. در عین حال اعضای هیات مدیره شان و شخصیت خود را حفظ می‌کردند. بزرگترین امتیازی که هیات مدیره داشت، بخشی از اختیارات خود را براساس اساسنامه به مدیرعامل سپرده بودند و بر اساس آن اختیارات عمل می‌کردیم. اما امروز شاهد هستیم و در کمال تاسف می‌بینیم که عده‌ای با کمترین اطلاعات از فضای روانی و فضای فرهنگی فوتبال، برای مطرح شدن، چهار خط مطلب یا حرف در رسانه‌ها بیان می‌کنند که این حرف‌ها ارزش خواندن هم ندارند  چه برسد به اینکه ارزش ثبت و اجرا داشته باشند و متاسفانه همه این‌ها چالش برانگیز شده است. اگر قرار است که برای شرایط امروز این دو باشگاه فردی مواخذه شود، آن فرد وزیر ورزش است که باید پاسخگوی مردم و میلیون‌ها هوادار برای انتخاب اعضای هیات مدیره و مدیرعامل باشد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز