شما اینجا هستید

تحلیل خبری » ۹۰ دقیقه «اف سی هالیود» در فولاد آرنا

گروه ورزشی- رها معیری

دیدار روز جمعه استقلال و فولاد مانند فیلم‌های هالیودی جذاب همه چیز داشت، گل، فحاشی، درگیری، قهر و حتی جادوگری که در آنتن زنده می‌گفت: «اَجی مَجی لاتَرَجی». استقلال در شرایطی روز جمعه اولین باخت فصل را مقابل تیم فولاد خوزستان در ورزشگاه فولاد آرنا متحمل شد که در ابتدا با اعلام ترکیب اولیه این تیم از سوی محمود فکری، انتقادات زیادی نسبت به حضور فرشید باقری و مرادمند از سوی هواداران مطرح شد. هواداران انتظار داشتند که مهدی پور اولین بازی خود را برای استقلال انجام دهد، اما در کمال تعجب فکری تصمیم گرفت از فرشید باقری در ترکیب اولیه تیم استفاده کند که در یک سال گذشته اصلا شرایط استاندارد بازی نداشت و با عملکرد ضعیفش در بازی مقابل پاختاکور (در لیگ قهرمانان آسیا) باعث باخت این تیم شد. در حالی‌که استقلال یک بر صفر بازی را مقابل فولاد پیش بود، باقری که تمرکز خوبی نداشت، در پشت محوطه جریمه خطای بی‌دلیلی انجام داد و در ارسال پاتوسی (هافبک تیم فولاد)، او اجازه داد تا فرشاد احمدزاده کوتاه قامت به‌راحتی به هوا بلند شود و روی سرش ضربه سر بزند. جالب اینکه محمود فکری در حالی‌که دو بر یک بازی را به شاگردان نکونام باخته بود، در دقیقه ۹۶ دست به تعویض باقری زد و متین کریم زاده را که فرصت نکرد یک پاس هم بدهد، به زمین مسابقه فرستاد. تعویض‌های فکری در این مسابقه نشان از عدم تمرکزش داشت، در حالی‌که همه می‌دانند تعویض‌های دقیقه ۹۰ به بعد برای تلف کردن زمان مسابقه از سوی تیم برنده است.

*اگر ناراحتید رضایتنامه بدهید!
بعد از این باخت استقلال، هواداران ناراحت استقلال به بازی ضعیف فرشید باقری و فرشید اسماعیل انتقاد کردند و پاسخ باقری که در میان قابل توجه بود. او در مصاحبه‌ای روز بعد از اولین باخت استقلال اعلام کرد «اگر یک عده فکر می‌کنند همه تقصیرها گردن من است، باشگاه رضایتنامه من را بدهد تا بروم!» او همچنین در یک استوری در اینستاگرام خطاب به هواداران ناراضی نوشت: «آقایون جیره خوار و به ظاهر هوادار به کوری چشم شما هم که شده تا آخرش وایسادم و تمام تلاشمو واسه تیمم و هوادرای واقعی میکنم و به کسی باج نمیدم!»

*استقلال هفت دقیقه ۱۰ نفره بازی کرد
فکری در شرایطی به دومین برد فصل (پس از برتری مقابل مس رفسنجان) فکر می‌کرد که استقلال یک بر صفر از فولاد جلو بود، در دقیقه ۶۹ ترکیب تیمش را تدافعی کرد و محمد دانشگر را به جای آرش رضاوند به زمین فرستاد، اما پس از این تغییر، دروازه استقلال دو بار باز شد. در این بین دانشگر، مدافع تعویضی این تیم هم آسیب دیدگی پیدا کرد. در دقیقه ۸۸ محمد دانشگر پس از دفع توپ در گوشه زمین، برخورد شدیدی با تابلوهای تبلیغاتی داشت و در حالی‌که از درد به خود می‌پیچید، نتوانست به بازی ادامه دهد، ولی در اتفاقی عجیب که مشخص نیست ناهماهنگی بین کادر پزشکی و مربیان استقلال بوده یا تصمیم شخص محمود فکری، این مدافع آسیب دیده تا هفت دقیقه پس از این اتفاق تعویض نشد و در این مدت استقلال گل دوم را دریافت و ۱۰ نفره کارش را دنبال می‌کرد! در دقیقه ۹۵ یعنی ۶ دقیقه بعد از گل فولاد، فکری متوجه شد که تیمش ۱۰ نفره است و متین کریم‌زاده را به‌جای محمد دانشگر مصدوم به زمین مسابقه فرستاد، اما دیگر کار از کار گذشته بود و در نهایت استقلال بازی را واگذار کرد. حتی در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده، در دقیقه ۹۳ بازی، فکری از کادر فنی سوال می‌پرسد: «دانشگر کو اصلا!»

*دیاباته را به تمرین راه ندادند
یکی دیگر از اتفاقات ناخوشایند بازی برای استقلال، تعویض دیاباته بود. او که بازیکن با اخلاقی است و در یک فصل گذشته هیچ مشکل انضباطی نداشته، در جریان لغو تعویضش در دقیقه ۸۷ به شدت به کادر فنی اعتراض کرد. زمانی‌که فولاد در دقیقه ۷۳ گل تساوی را به ثمر رساند، محمود فکری به این فکر افتاد تا شیخ دیاباته نیمکت‌نشین را در دقیقه ۸۷ تعویض کند، اما سرمربی استقلال در اقدام عجیب از تصمیم خود منصرف شد تا دومین تغییر در ترکیب آبی‌ها انجام نشود و پس از آن فولاد به گل دوم و پیروزی رسید. اتفاقی که موجب شد مهاجم خارجی استقلال عصبانی شود و مجادله لفظی با سرمربی خود پیدا کند. پس از این درگیری بود که باشگاه استقلال در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به درخواست هواداران استقلال از سرمربی تیم در جهت مقابله با بازیکن سالاری و اینکه هیچ بازیکن و شخصی از هواداران و باشگاه استقلال بزرگتر نیستند، به دلیل عدم تمکین شیخ دیاباته از دستور محمود فکری در بازی با فولاد، این بازیکن از حضور در تمرین روز شنبه آبی‌ها منع و در اختیار مدیران باشگاه استقلال قرار گرفت.» با این حال روز گذشته (شنبه) زمانی‌که دیاباته در محل تمرین استقلالی‌ها حاضر شد، فکری به او اجازه تمرین نداد و اعلام کرد که آقای گل فصل گذشته لیگ برتر در اختیار باشگاه است و نیازی به او ندارد!. بی‌شک این تصمیم فکری به دلیل حفظ موقعیت مربیگری‌ و کاهش آسیب‌های بازیکن سالارانه در تیم است و گرنه همه می‌دانند اگر دیاباته تصمیم به ترک استقلال بگیرد، تراژدی رفتن تیام دوباره تا سال‌ها بعد تکرار خواهد شد.

*انتشار فیلم فحاشی فکری
اما حواشی این مسابقه فقط در زمین بازی نبود و پس از پایان بازی، ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که محمود فکری الفاظ زشتی را خطاب به محمد قاسمی نژاد بازیکن فولاد به‌کار می‌برد و چند دقیقه پس از پایان بازی، سعید آذری مدیرعامل فولاد در اینستاگرام نسبت به این موضوع  واکنش نشان داد. آذری در پستی که منتشر کرد، نوشت: « فلسفه مربی آموزش است، احترام است و احترام به رقیب و احترام به خودی. دیروز روز خوبی بود که متاسفانه بد تمام شد. فلسفه و جایگاه مربی، معلم و استاد در هم کوبیده شد، با الفاظی که انسان حتی از شنیدنش شرم دارد چه برسد به گفتنش . خانواده و نوامیس هر کس خط قرمز اوست و اینکه یک معلم و مربی که آموزش دهنده است در حالیکه از خود بیخود شده، پا روی اخلاق و اصول بگذارد و با توهین به نوامیس کلیه ارکان تیم رقیب سعی بر تخلیه روحی روانی خود کند و در کاهش فشار باخت دست به حرکات ناشایستی بزند که کلیت اخلاق و انسانیت را نابود کند، هیچگونه نمی توان توجیه کرد. ای کاش فکری ها قبل از این همه توهین های ناموسی کمی فکر میکردند. البته دیروز روز سنگینی بود برای آن مرد توهین کننده‌، کسی که نتوانست خودش را کنترل کند و ابتدا با بازیکن تیم خودی کارش به بگو و مگو کشید‌، مشخص بود توهین به خانواده تیم رقیب برایش مهم نیست و به آسانی و مانند نقل و نبات در پایان بازی فحش و ناسزا نثار حریف میکند. البته ما میدانیم، فرهنگ با اصالت آن باشگاه با این دست رفتارها مخالف است و هوادار با هویت و اصیل آن باشگاه نیز کاملا با چنین رفتاری بیگانه است. این را گذشته نشان داده چون در همین مکتب بزرگان اخلاق مداری که اسطوره های این هوادار بوده اند پرورش یافته اند که مایه مباهات بوده‌اند.»
با این حال و در شرایطی که تیم فولاد به کمیته انضباطی شکایت کرده است، اخباری در رابطه با محرومیت یک جلسه‌ای سرمربی آبی‌ها از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال منتشر شد، اما یکی از مقامات فدراسیون فوتبال این موضوع را تکذیب و اعلام کرد: «این خبر فقط یک شایعه است و میزان محرومیت فکری بعد از شنیدن توضیحاتش در جلسه روز ۱۰ آذرماه تعیین خواهد شد.» درگیری بازیکنان استقلال با عکاس خبری که در زمان گفتن توصیه‌های فنی مربی استقلال به زعم آنها فال گوش ایستاد بود نیز در نوع خود قابل توجه بود.

*صدای جادوگر از تلویزیون
در ابتدای نیمه دوم دیدار فولاد و استقلال نیز صدای فردی در خلال گزارش بازی  پخش شد که در حال گفتن جمله «اَجی مَجی لاتَرَجی» بود. این فایل صوتی دقایقی بعد از بازی دو تیم که با برتری فولاد به اتمام رسید، جنجال‌ساز شد. بسیاری این فایل را مربوط به موضوعات جادوگری و رمالی در فوتبال ایران دانسته‌اند، مساله‌ای که هفته گذشته یکی از بازیکنان سابق سایپا نیز آن‌را تایید کرده است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن روز